APPSORBENT

BENZİN İSTASYONLARINDAKİ YERE DAMLAYAN YAKIT VE ÇEVRE.

Yakın zamanda yapılan bir çalışma ,benzin istasyonlarında yere damlayan yakıtın aslında hiçte masum olmadığını gösterdi.

Betona damlayan yakıt zamanla geçirgen olan betonun içine birikmekte ve bu yakıt  gerek buhar şeklinde gereksede yağmur suları ve yıkama suları ile doğaya karışmaktadır,özellikle Türkiye’deki benzin istasyonlarında taşan veya zemine damlayan yakıtlar yıkama yöntemi ile zeminden temizlenmeye çalışılıyor yada birikme yaparak zamanla doğaya karışmaya başlıyor, hepimiz yakıt alırken zeminlerdeki bu görüntüleri görebiliriz ,  işte  olumsuz bu tür uygulamalar sonrası bu yakıt kalıntıları kanalizasyon sularına ve yeraltı sularına karışıyor.

Örneğin, Kuzey Carolina’da 2002’de yapılan bir araştırma, benzin istasyonlarının yakınlarından alınan numune  yağmur suyunda veya eski  sızıntı yapan yeraltı depolama tankı civarından alınan  yeraltı suyunda benzen, kanserojen ve aynı zamanda   toluen dahil daha yüksek seviyelerde benzin bileşenleri buldu.

Yapılan bir çalışmada standart bir benzin istasyonunda ayda yaklaşık 20 litre yakıt istasyon zeminlerine dökülmektedir çok daha yoğun çalışan istasyonlarda bu miktar dahada artmaktadır.Bu yakıtların zeminden temizlenmesi yurt dışında her benzin istasyonunda olan spillKit ve içerisindeki  absorbanlar yardımı ile oluyor ancak ülkemizde bir çok istasyonda absorban kullanımı yok denecek kadar az hatta daha büyük döküntü ve sızıntılarda müdahale için  60 yıl öncesinde olduğu gibi halen kovalarda kum bekletiliyor ve bu kum yakıtın üzerine serpiliyor ancak kum zemindeki kalıntıyı emmediği gibi bulaş ve atık miktarını artırıyor ve daha büyük sorunlar ortaya çıkarabiliyor.

Yurt dışında olduğu gibi sıkı denetimler ülkemize de gelirse ve absorban ile hızlı  müdahale uygulaması yaygınlaşır veya istasyon sahipleri çevreci bir yaklaşımı ile hareket ederse, istasyonlardaki yakıt döküntülerinin  çevreye zarar verme oranları gittikçe azalır.Bu ayrıma dikkat etmek belkide bizi bu duyarlılığa önem veren istasyonlardan yakıt almaya itecek ve bir pozitif ayrıştırma oluşturacaktır.

Gerek yollarda, gerek endüstride yeşil duyarlı organik absorbanların kullanımı yaygınlaştıkça ve karbon atık miktarını minimuma indirdikçe, daha yeşil bir Dünya ve gelecek için  önemli adımlar atmış oluruz.

İstasyonlardaki yıkama ile zeminden yakıt temizliği uygulamasından umarız  bir an önce vazgeçilir ve daha yeşil bir gelecek için önemli adımlar atılır.

Daha yeşil bir Dünya…